Sopsortering

Här kommer en påminnelse om vår hantering av sopor:

  • Föreningen har inget grovsoprum och du ansvarar själv för bortforsling av skrymmande avfall. Vid vårstädningen brukar föreningen hyra en container som medlemmarna kan passa på att slänga skrymmande avfall i.
  • Föreningen har ingen egen källsortering utan medlemmarna hänvisas till sorteringsstationerna på Fridhemsgatan.
  • Föreningens sopkärl får endast användas för sedvanligt hushållsavfall. Det finns särskilda kärl för sortering av matavfall. Se till att soppåsarna är väl förslutna så att inte matrester sprids i sopkärlen och i soprummet.

Om du hyr ut din lägenhet till en icke-svensktalande person så har vi översatt information om föreningens sophantering här, samt information om vad som kan kastas i återvinningsstationerna på Fridhemsgatan respektive Roslagstull. Du är ansvarig för att informera din hyresgäst om dessa bestämmelser.

Länk till information på engelska: Sorting and recycling